Ha valaki megtudja, hogy gluténérzékeny vagy egyenesen allergiás, az a ténnyel egyetemben azt is jelenti, hogy sok dologban meg fog változni az élete. Nincs több rágcsa a buliban, sör a sarki kocsmában, vagy épp pizza a kedvenc helyről. Körbejártuk, mit tegyen, ha kiderül a baj.
A felnőtteknek még így is könnyebb a dolguk, mintha ezt gyerekként derül ki, hogy valaki nem ehet glutént. Jó hír viszont, hogy a gyerekek megdöbbentően fegyelmezetten kezelik krónikus betegségüket, pontosan tudják mit ehetnek és mit nem – persze csak egy bizonyos koron túl.
A coelikalia vagy gluténérzékenység egy autoimmun betegség, mely a gabonafogyasztás hatására alakul ki, és a vékonybélben okoz elváltozásokat. A magyar lakosságnak ugyan csak 1 százaléka érintett, de a számuk egyre emelkedik.
Mik a tünetek?
A legrosszabb az, ha nincsenek tünetek, de a gyakoribb a felszívódási zavarból adódó hasmenés vagy épp székrekedés, vitamin- és nyomelemhiány, a bőrtünetek, a fáradságérzet, fejfájás, pajzsmirigy eltérések. A szövődmények közé sorolható a csontritkulás, a pajzsmirigy működési zavar, vagy épp 1-es típusú cukorbetegség.
Hogyan diagnosztizálják?
A vérvétel az első lépés a betegség diagnosztizálásában, ezt követi a szövettani vizsgálat, ahol a bélbolyhok állapotából következtetnek a betegségre. Ezután évente végeznek kontroll vérvételt. Egyes településeken az óvodásokat vagy az iskolásokat leszűrik, utolsó információink szerint Budaörs, Martfű és Biatorbágy önkormányzata is elvégzi ezt a vizsgálatot.
Hogyan gyógyítható?
Na, most jön a rossz hír: sehogy. Az egyetlen lehetőség a betegség szinten tartására jelenleg a teljes élethosszig tartó gluténmentes diéta.
Mi számít gluténmentesnek?
Minden, amiben a gluténtartalom 20mg/1kg alatt marad. Nyilvánvalóan tilos a búza, árpa, rozs fogyasztása, illetve az ezekből készült termékek. A cégeknek/forgalmazóknak kötelező feltüntetni, ha a termék glutént tartalmaz, illetve az áthúzott búzakalász utal arra, ha egy termék nem tartalmazza a veszélyes fehérjét. A hagyományos gabonafélékről ugyan le kell mondani, de van helyette kukorica-, rizs-, szentjánoskenyér- vagy a hajdinaliszt. A zöldségek és a gyümölcsök illetve a natúr tejtermékek biztonsággal fogyaszthatóak, amennyiben nem társul laktózérzékenység is a betegséghez. Hüvelyeseket bátran lehet fogyasztani, de a kölessel vagy az amaránttal is érdemes megismerkednie annak, aki a gluténmentes életre kényszerül.
Gyakorló allergiások szerint a legnehezebb a megfelelő kenyér megsütése, de manapság már több cég is kínál kenyérlisztkeverékeket, sőt kenyeret is, de ennek ára meglehetősen sokkoló. A gluténallergiás tehát vagy lemond a kenyérről, vagy a libamájjal együtt évente kétszer fogyasztja, esetleg nekiáll maga megvalósítani (a szintén drága lisztből), esetleg házilag kísérletezni.
Ajánlott-e fogyókúrázóknak?
Megint rossz hírünk van. Sajnos a gluténmentesség nem jelenti azt, hogy a kenyérféléknek alacsonyabb lenne a kalóriatartalmuk, sőt, a kukorica használata miatt még jobban is hizlal mint a hagyományos kenyérfélék. Hiába illeszkedne tehát olyan szépen például a most divatos Paleolit-diétába, használata nem javasolt.
Létezik-e állami támogatás gluténallergiásoknak?
Meglepő módon nem nagyon. Egyes országokban ingyen kapják a speciális termékeket a betegek, de ez az ország nem a mienk. A tartósan betegnek minősített gyerek után jár ugyan emelt családi pótlék, ami havi 23.300 Ft-ot jelent, ha pedig felnőtt a beteg, akkor 2012-ben havonta 4650 forinttal csökkenthető az adója, de ezt csak 2013 májusában lehet majd érvényesíteni.
forrás: divany.hu