2012.01.25.
13:30

Írta: nagylátószög

Lisztérzékenység - diéta egész életen át

 A lisztérzékenység (coeliákia) a vékonybél leggyakoribb krónikus, felszívódási zavarhoz vezető betegsége, amelyet genetikailag fogékony egyénekben az étkezéssel bevitt gabonafehérje, a glutén idéz elő.

 
 
A lisztérzékenység
 
A bélnyálkahártya felszínén bélbolyhok helyezkednek el. A bélbolyhok alkotják a bél felszívó, aktív anyagcsere felületét. A glutén hatására a bélbolyhok ellaposodnak, sorvadnak, majd teljes mértékben elpusztulnak. Így a bél felszívó, aktív felülete jelentősen csökken, roncsolódik. A bélnyálkahártya nem tudja teljesíteni eredeti feladatát: a táplálék felszívását a bélcsatornából. Ennek következtében hasmenés, emésztetlen székletürítés, fogyás, fejlődésben való visszamaradás, növekedési zavar lép fel. Az ásványi anyagok, vitaminok (főleg a zsírban oldódó A-, D-, E-, K-vitaminok) felszívódásában is zavar keletkezik, ami vitaminhiányos állapot kialakulásához vezet. A felszívódási zavarok számos probléma előidézői lehetnek: heves, fájdalmas hasmenéseket, puffadást, bizonytalan hasi fájdalmakat, fogyást, gyengeséget, fáradékonyságot, vashiányos vérszegénységet, fehérjehiányos állapotot, csontritkulást és csontfájdalmakat, meddőséget, havi vérzés elmaradását, ismétlődő vetéléseket, depressziót, gyermekeknél a növekedésben és fejlődésben való elmaradást is okozhatnak.
 
 
Tünetei
 
Étvágytalanság, fogyás
Krónikus hasmenés, illetve nagy tömegű, világos, bűzös, zsírfényű széklet
Hossz- és súlynövekedésben való elmaradás
Puffadt, vékonyfalu has
Sorvadt izomzat, különösen a végtagokon
Csökkent bőralatti kötőszövet
Ritka, vékony, töredezett haj
Vitaminhiány
Ingerlékenység, hirtelen kedélyváltozások
 
Ritkán észleljük magunkon a lisztérzékenységet, mivel a fent említett tünetek számos más betegség és lelkiállapot következményeiként is jelentkezhetnek.  Azonban a betegség jellemzői már 1-2 éves kor körül jelentkeznek, a legtöbb esetben ezt 2-5 éves kor között diagnosztizálják is, de gyakran előfordul, hogy csak felnőttkorban derül fény a betegségre. A lisztérzékenység megállapításához egy speciális műszerrel kis mintadarabot vesznek a vékonybélből, amit mikroszkóppal megvizsgálnak. A mintavételt három alkalommal megismételik: a panaszok elején, a diéta bevezetése után 1-1,5 évvel, valamint a gluténterhelés után. Nagyítás alatt figyelik a bélbolyhok alakját, nagyságát, sejtes elemeit. Ha megtörtént a pontos és végleges diagnózis, akkor a lisztérzékeny betegnek egy fontos, és nem könnyű feladata van: a diéta betartása, egy egész életen át. A diéta lényege: a búza, árpa, rozs és a zab kiiktatása az étrendből. Helyettük kukoricalisztből, rozslisztből készített ételeket kell fogyasztaniuk. 
A felnőttek esetében ez jóval nehezebb, hiszen le kell mondaniuk a megkedvelt ízekről, illetve folytonos odafigyelést igényel a munkahelyi közösségben és a magánéletben egyaránt. Fontos, a minél szélesebb körű tájékoztatás a diéta fontosságáról, valamint segíteni a lisztérzékenyek számára, hogy minél többféle termékből tudjanak választani akár a közértben, akár az éttermekben.  Könnyebb lenne számukra a diéta betartása és elfogadása is önmaguk számára.
 
 
Diétás tanácsok:
 
Tilos fogyasztani
Búza (kenyér, tészta, kekszek, búzakeményítő)
Rozs (kenyér, tésztaféleségek)
Árpa (gríz)
Zab
Többkomponensű élelmiszerek:
Hús- zöldségkonzervek
Húskészítmények 
Levesporok
Pralinék
Instant kakaó és kávé
Gyümölcsjoghurt
Egyes felvágottfélék
Sör
 
 
Fogyasztásuk megengedett
Rizs, kukorica, burgonya és keményítőik
Kukoricadara
Szójaliszt
Húsok
Tej, tejtermékek
Zöldségfélék, gyümölcsök
Zsír (gabonaolaj, gabonamargarin)
Cukor
 
 
 
 
forrás: macosz.hu
 
 

Szólj hozzá!

Címkék: lisztérzékenység

A bejegyzés trackback címe:

https://specialisetrend.blog.hu/api/trackback/id/tr23603034

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása