2012.01.30.
08:00

Írta: nagylátószög

Te is kövérebb vagy télen?

 Valóban szükségünk van még egy kis plusz zsírrétegre télen, hogy kevésbé fázzunk? Jobb az étvágyunk, ha megérkeznek a mínuszok? Törvényszerű, hogy hízunk karácsony közeledtével? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.

 
Többet kell ennünk, hogy ne fázzunk annyira?
 
"Ez egy általános hiedelem, és nem is igaz" - nyilatkozta egy lapnak Ahmed Ahmed, a Bupa Cromwell kórház neves sebésze. "Az igazság az, hogy akiken túlsúly van, általában többet fáznak. A baj az, hogy ha hízunk, a fehér zsírszöveteinket gyarapítjuk, viszont csak a barna zsírszövet képes jelentős mértékű hőtermelésre. Ennek a mennyisége azonban genetikailag meghatározott" - vallja az orvos. 
 
Régen a téli hónapokkal az ínséges időket társították, így az egyik feltételezés szerint genetikailag kódolva vagyunk arra, hogy felhalmozzuk az ételt a túlélés érdekében. "Most már nincs szükségünk arra, hogy elraktározzuk a zsírt, mert manapság az év minden szakában ételhez juthatunk. Még ha a testünk raktározni is szeretne, kontrollálhatjuk, mit eszünk meg" - mondja a szakértő.
 
Mit tegyek, ha mindig éhes vagyok?
 
Télen melegen beöltözünk, fűtjük otthonunkat, az autónkban és a közlekedési eszközökön is meleg van - ennek ellenére néhányunknak mégis megnő az étvágya. De akkor mégis miért vagyunk éhesebbek télen? Nos, erre valószínűleg a sötétség által kiváltott melatonin adhat magyarázatot. Tavasszal és nyáron a melatonin szintje alacsony, ősszel és télen azonban megemelkedik. A melatonin pedig befolyásolja az étvágyunkat. Végre van valami, amire ráfoghatjuk a hízást!
 
Miért a laktató ételekre vágyunk? 
 
Furcsa, de mégis igaz: általában többet eszünk tavasszal és nyáron, mint ősszel és télen. Az ételek típusa miatt hízunk télen, hiszen melegben inkább gyümölcsöket, zöldségeket, könnyebben emészthető ételeket eszünk, míg télen a zsírosabb ételeket választjuk. Ez az, ami a hízáshoz vezet. Craig Jackson, a Birmingham Egyetem professzora szerint az is szerepet játszik a hízásban, hogy hidegben boldogtalanabbak vagyunk, és a hizlaló, édes, kalóriadús ételekkel próbálunk jobb kedvre derülni. 
 
Nem eszem többet, mégis hízom
 
Kutatások szerint a D-vitamin hiánya jelentősen befolyásolja a téli testsúlyunkat. A testünknek napfényre van szüksége, hogy D-vitamint állíthasson elő, de télen sokkal kevesebbet süt a nap, kevesebb időt töltünk a szabad levegőn, ha pedig mégis kimerészkedünk, tetőtől talpig bebugyoláljuk magunkat, így alig éri a fény a bőrt. A D-vitamin hiánya pedig lassítja a zsírlebontást, így a szervezet elraktározza a zsírt ahelyett, hogy elégetné energiaként. A legtöbb kutatás ereménye az volt, hogy azok, akik D-vitamin-hiányban szenvednek, túlsúlyosak. De mi a megoldás a szürke téli napokra? Érdemes sok olajos halat fogyasztani, és minden nap húsz percet a szabad levegőn eltölteni, ha pedig süt a nap, érdemes legalább az alkart szabadon hagyni, hogy napfény érhesse a bőrt. 
 
A tévé a hibás?
 
Az nem vitás, hogy a hideg idő beköszöntével sokkal több időt töltünk a tévé előtt, mint kint, a levegőn. Otthon sokkal korlátozottabbak a lehetőségeink, és a többség evéssel és tévézéssel tölti a szabadidejét. Nyáron azonban strandolunk, nagyokat sétálunk - lényegesen kevesebb időt vagyunk a négy fal között. Télen érdemes egy étkezési naplót vezetnünk, hogy lássuk, mitől is hízunk meg, és persze fontos, hogy ne azért együnk, hogy elüssük valamivel az időt. A hideg sem ment fel a sportolás alól - ha télen is tartod a heti két-három edzést, akkor tavasszal egészen biztosan nem kell egy-két mérettel nagyobb ruhákat venned!
 
 
 
forrás: life.hu
 

Szólj hozzá!

Címkék: elhízás

A bejegyzés trackback címe:

https://specialisetrend.blog.hu/api/trackback/id/tr273603065

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása