2012.04.16.
08:00

Írta: nagylátószög

Mit kell tudni a transz-zsírokról?

Az élelmiszeripari termékekhez adagolt mesterséges anyagok, melyek tönkreteszik az ereket, szívinfarktust, érelzáródást okoznak. Óvatos becslések szerint Magyarországon évente legalább 1000 ember halálát lehetne elkerülni, ha az iparilag hozzáadott transz-zsírsavakat teljesen száműzni lehetne.

 Milyen zsírok vannak? Mit jelent a transz kifejezés?

        Telítetlen (egyszeresen és többszörösen telítetlen)

        Telített

        Transz

 

A telítetlen zsírok "jók", a telített és transz-zsírok mennyiségét korlátozni kell, mert érelmeszesedést okoznak. 

 

Mik azok az esszenciális zsírsavak?

Az esszenciális zsírsavak nélkülözhetetlenek a szervezet normális működéséhez, ugyanakkor a szervezet maga nem tudja őket előállítani. A transzzsírsav nem tartozik az esszenciális zsírsavak közé, azaz ha egyáltalán nem fogyasztanánk, semmi bajunk sem lenne a hiányában.

 

Mennyi transz-zsírra van szükségünk naponta?

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint az összes elfogyasztott energia 1%-nál ne fogyasszunk többet. Ennek alapján egy átlagos napi 2000 kcal étrendben  maximum 20 kcal energia származhat transzzsírból. Ez naponta kevesebb, mint 2 gramm elfogyasztását jelenti. Figyelembe véve a természetben található transzzsírokat, így gyakorlatilag semennyi transzzsírt nem fogyaszthatunk a feldolgozott (élelmiszeripari) élelmiszerek fogyasztásával. Elfogadható egy termék transz-zsír tartalma, ha egy adagban 0,5 grammnál kevesebb van.

 

Miért káros a transz-zsírsav?

Mert emeli az érelmeszesedést fokozó LDL-koleszterint és csökkenti a védő HDL-t. Emeli továbbá a triglicerid szintet. A koleszterin káros befolyásolásán túl emeli az érelmeszesedést szintén fokozó gyulladásos fehérjék szintjét (TNF, CRP, interleukin-6). Destabilizálja a szívizomsejtek membránját, ezáltal ritmuszavarokat, hirtelen szívhalált okoz. Végső soron elősegíti a szívinfarktust, agyérgörcsöt, korai halált. Az eddig elvégzett vizsgálatok összesített eredményét feldolgozó meta-analízis alapján a transzzsírsav fogyasztás 2 százalékos emelkedése a szív és érrendszeri betegségek kockázatát 23 százalékkal emeli.

 

"Csak" érelzáródást okoz a transzzsírsav?

Nem, sajnos egy sor más egészségi problémát is előidéz. Fokozza az elbutulás (Alzheimer-kór) romlását, nőkben csökkenti a fogamzó képességet. A transz-zsír bevitel 2% növelése a fogamzó képességet 73%-kal rontja le. Hangsúlyozni kell, hogy olyan anyagról van szó, ami helyettesíthető lenne az élelmiszeripari gyártás során!

 

Hány ember életét lehetne Magyarországon megmenteni a mellőzésükkel?

Óvatos becslések szerint évente legalább 1000 ember halálát lehetne elkerülni, ha az élelmiszeripar nem használná.

 

ÓRIÁSI SZÁM!   Hogy jön ez ki? 

Sajnos az általunk becsült évi 1000 elkerülhető haláleset egy nagyon óvatos számítás. A világon egyik legtekintélyesebb orvosi szaklap, a New England Journal of Medicine összefoglaló közleménye alapján a koszorúér eredetű halálozás várható csökkenése a transz- zsírsavak teljes kiküszöbölése esetén 6 és 19 százalék közötti. Magyarországon a KSH kimutatása szerint 2005-ben a keringési rendszer betegségein belül koszorúérbetegségben 36 893-an hunytak el. Az általunk becsült évi megmenthető életek száma tehát a megadott százalékos tartomány alsó határértékének a felénél is kisebb.

 

Mennyit fogyasztunk el naponta?

5-6 gramm mennyiséget. A legtöbb a ropik, kekszek, chipsek, pattogatott kukorica elfogyasztásával kerül szervezetünkbe. Sok transzzsírsav van a mélyhűtött pékárukban, levesporokban, salátaöntetekben, mélyhűtött pizzákban.

 

Csak a bolti vásárláskor figyeljünk?

Sajnos nem, mert sok vendéglátóhely/büfé használ magas transzzsír tatalmú tömbös kiszerelésű ipari sütőmargarint. Az ilyen sütőanyagokat a kiskereskedelmi forgalomban nem is lehet kapni. Ezeknek az az előnyük a vendéglátóhely szempontjából, hogy jobban bírják az ismételt hevítést, nehezebben avasodnak. Hasonlóan óvatosságot ajánlunk a mozikban kapható pattogatott kukoricával, illetve a legtöbb látványpékségben is bőven van magas transzzsír tartalmú pékáru.

 

Miért használják, ha káros?

Javítja a termék állagát, a margarint könnyen kenhetővé teszi hideg állapotban is. Hosszabb ideig megőrzi a termék a minőségét, mert ezáltal csökkentik az oxidációra (avasodásra) hajlamos zsírsavak arányát.

 

Mióta tudjuk, hogy veszélyes a transz-zsír?

Az első átfogó vizsgálatok 1990 után láttak napvilágot. Az utolsó 5 évben világszerte nagyobb figyelem fordul a transzzsírsavakra. 1995-ben egy, az élelmiszeripar által szponzorált jelentés még megkérdőjelezte a bizonyítékok súlyát. Azóta további, nagyon részletes kutatások egyértelműen igazolták: a transz-zsírok rendkívül agresszíven tönkreteszik az ereket. Ebben mérföldkő volt a Harvard Egyetem jelentése az érelmeszesedést okozó hatásokról.

 

Az élelmiszerek cimkéjén szerepel-e az összetevők listáján?

Nem kötelező feltüntetni, ezért az élelmiszer-gyártók érthető okokból nem is tüntetik fel néhány kivételtől eltekintve. Az Egyesült Államokban 2006. január 1-től minden tápanyag-címkén feltüntetik a transzzsír tartalmat. 

 

Honnan tudható mégis, miben van transz-zsír?

Az összetevők között "hidrogénezett növényi olaj" vagy "részlegesen hidrogénezett növényi olaj" szerepel. Gyorsétteremben reggelire elfogyasztott fánk és ebédre kért nagy adag sültkrumpli akár 10 g mennyiséget is tartalmazhat a veszélyes anyagból. 

 

Mi lehet a megoldás?

Az élelmiszer és vendéglátóipar ellenérdekeltsége miatt tartós eredmény csak kötelező érvényű államilag előírt szabályozástól várható. A szigorú állami szabályozás akkor sem kerülhető meg, ha néhány nagy cég önkéntesen csökkenti a termékekben ennek a káros anyagnak mennyiségét. A vásárlók tájékoztatására legyen kötelező a termékeken feltüntetni a transz-zsír tartalmat.

 

Mit jelent az omega-3 és az omega-6 kifejezés?

Az omega utáni szám azt jelenti, hogy a kettős szénatom kötés a zsírsavlánc végétől hányadik szénatomnál van. (Omega-3 = a kettős kötés a végétől a harmadik szénatomnál van). Az omega jelenti a szénatomlánc végét. Az egészséges táplálkozás érdekében ajánlott több omega-3 zsír fogyasztása.

 

Mi a helyes omega-3/omega-6 arány az étrendben?

A szakemberek szerint a helyes arány 1:3 és 1:5 között van. Ezzel szemben az átlagétrend 1:10 - 1:30 arányban tartalmaz csak omega-3 zsírsavat. A megoldás a magas omega-3 tartalmú olajok fogyasztása. Ilyen a repce, len, dió, mogyoró, tengeri halak olajai.

 

Korlátozták-e már valahol hivatalosan az ételek transz-zsírsav tartalmát?

Igen! New York város 2006 decemberében határozta el, hogy a város éttermeiben és vendéglátó helyein meg kell szüntetni a transzzsírok használatát. New York példáját követte egy másik amerikai metropolisz, Philadelphia is. Dániában az egész országban tilos 2%-nál magasabb transz-zsír tartalmú élelmiszert forgalomba hozni. Számos nagyvállalat önkéntes korlátozást vezetett be, mint például a Disney. A transz-zsír használatát a "fejletlen" Indiában is korlátozzák. Magyarországon önkéntesen használ transzzsír mentes sütőanyagot a Fornetti és a McDonalds.

 

Mi a kanadai példa?

Kanadában kormányzati intézkedést követően jelentősen csökkent az élelmiszerek transzzsír tartalma. A kanadai egészségügyi miniszter 2007-benajánlást adott ki az élelmiszerek transzzsír tartalmának korlátozására, az élelmiszeripart felhívta az ajánlásban foglaltak teljesítésére 2 éven belül, és egyúttal egy ellenőrző monitoring rendszert is felállított.

 

Az ajánlás két célt jelölt ki:

1.       A növényi olajok és a lágy, kenhető margarinok transzzsír tartalmának a korlátozása a teljes zsírtartalom 2 százalékára.

2.       Az összes többi élelmiszer esetében a transzzsír tartalom korlátozása a teljes zsírtartalom 5 százalékára, ideértve az éttermek által használt élelmiszereket is.

Az ellenőrző rendszer adatai szerint 2 év elteltével jelentősen csökkent a kanadai élelmiszerek transzzsír tartalma. Viszonylag kisebb mértékben csökkent az éttermi/büfé ételek transzzsír tartalma.

 

 

forrás: mnsza.hu

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: szív koleszterin

A bejegyzés trackback címe:

https://specialisetrend.blog.hu/api/trackback/id/tr834364115

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása