2012.04.29.
08:00

Írta: nagylátószög

Képesek lehetnek inzulin előállítására a bélsejtek

 A Columbia Egyetem munkatársai egérkísérleteik során olyan felfedezést tettek, mely alapvetően befolyásolhatja az 1-es típusú cukorbetegség kezelését: a bélsejteket rá lehet venni arra, hogy inzulint állítsanak elő. Mostanáig a tudósok a megoldást az őssejt-átültetésben látták.

Bélsejtek előalakjaiból inzulintermelő sejtek alakultak ki
Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun folyamat, melynek során a szervezet saját immunrendszere pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelésért felelős béta sejtjeit. Az így kieső inzulint ezután a betegek külső forrásból, injekció segítségével kell pótolniuk. Mivel mind a túl magas, mind a túl alacsony inzulinszint életveszélyes állapot, ezért a betegek napjában többször szorulnak arra, hogy megmérjék vérük glukóztartalmát. A megoldást olyan új sejtek jelentenék, melyek képesek helyettesíteni az elpusztult elemeket, azonban idáig az egyetlen megközelítési mód az embrionális őssejtek átültetése jelentette, ennek eredményeként azonban nem lehetett szabályozni a szervezet inzulinszintjét, melynek a bevitt táplálékra kellene reagálnia.
 
A Nature Genetics folyóiratban Dr. Chutima Talchai és Dr. Domenico Accili professzor egy olyan vizsgálatot mutat be, melynek során egérben a bélsejtek előalakjaiból inzulintermelő sejtek alakultak ki. Ezek az előalakok számos érett sejttípussá képesek alakulni, melyek olyan hormonszerű anyagok termeléséért felelősek, mint a szerotonin, a gasztrikus peptid, és más aktív faktorok. A munkacsoport megállapította, hogy amennyiben sikeresen kikapcsolják a Foxo1 gént, inzulintermelő sejtek is létrejöttek. Annál több ilyen sejtet sikerült nyerniük, minél korábbi fázisban kikapcsolták a gént. A módszer felnőtt egyedeknél is hatékonynak bizonyult.
 
 
forrás: diabetesonline.hu
 

Szólj hozzá!

Címkék: cukorbetegség

A bejegyzés trackback címe:

https://specialisetrend.blog.hu/api/trackback/id/tr594473731

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása