2012.02.07.
08:30

Írta: nagylátószög

Olimpia arany vagy csak kocogás

Szinte mindenkinek jót tesz a testmozgás és ez alól a cukorbetegek sem kivételek. Sokan vannak, akik aktívan sportolnak, erre jó példa a brit evezős Sir Steve Redgrave, akiről 35 évesen, a sydney-i olimpiára készülve derült ki, hogy cukorbeteg. De ő sem adta fel: elhatározta, hogy a cukorbetegségének kell vele együtt élnie, nem pedig fordítva. És nyert az olimpián.

 
Mire figyeljen aki cukorbetegen sportol?
 
Betegségét nem győzte le, hiszen a nap minden percében tudja, hogy oda kell figyelnie magára. Betegtársainak azt javasolja, hogy kérjék bátran szakorvosuk segítségét, mert annak,aki cukorbetegen sportol, pontosan ismernie kell a szervezetében zajló folyamatokat.
Jó tanácsok a mozgáshoz
 
Tanácsaink a mozgással most barátkozó inzulinos cukorbetegeknek
•    Mérje meg vércukorszintjét sportolás előtt. 
•    Ha vércukorszintje alacsony, fogyasszon edzés előtt szénhidrátot (de ne közvetlenül előtte).
•    Ha rosszul érzi magát, ne sportoljon. 
•    Óvatosan tapasztalja ki, hogyan hat a sport a szervezetére. Az első edzések után 30 percenként ellenőrizze vércukorszintjét. A különböző sportok máshogy hatnak a vércukorszintre, így ha új mozgást próbál ki, legyen nagyon figyelmes!
•    Legyen Önnél mindig ismert (lehetőség szerint gyorsan felszívódó) szénhidrát tartalmú étel.
•    Lehetőleg ne sportoljon egyedül.
•    Gondoskodjon a megfelelő folyadékpótlásról. Hosszabb terhelés esetén az elektrolitok pótlására is szükség lehet, de vigyázat: a sportitalok szénhidráttartalma jelentős, számoljon ezzel! 
•    Konzultáljon kezelőorvosával: az egyes inzulinok hatásmechanizmusa lényegesen különbözhet. A modern inzulinok használatával a hagyományos inzulinokhoz képest más módon kell alkalmazkodni a megváltozott fizikai aktivitáshoz. 
 
És egy jó tanács: amennyiben nem az olimpiára készülünk, a cél az, hogy erősebbek, fittebbek, vékonyabbak legyünk. Ez csak úgy megy, ha odafigyelünk testünk jelzéseire és időben reagálunk azokra. Merjünk kezdők lenni, küzdeni pedig már rég megtanultunk.
 
 
forrás: macosz.hu
 

Szólj hozzá!

Címkék: cukorbetegség

A bejegyzés trackback címe:

https://specialisetrend.blog.hu/api/trackback/id/tr794038060

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása