1. Kóstolás nélkül NE sózzon! Szoktassa át ízlelőbimbóit a kevésbé sós ízekre!
2. Adjon időt az átszokásra. Ne feledje, hogy Önnek és családjának kb. 1 hónap kell, míg hozzászokik a kevésbé sós ételekhez – ne adja fel az elején! Ha a sócsökkentést fokozatosan teszi, figyelje meg, hogy nyelve érzékenyebbé válik a sós ízzel szemben.
3. A friss zöldségek (pl. paprika, paradicsom, uborka) sózását mellőzze! Ismerje meg a zöldségek valódi ízét és kombinálja őket, mert így egymás ízét erősíthetik, kiemelhetik!
4. Minél kevesebb magas sótartalmú feldolgozott élelmiszert fogyasszon! Olvassa el az élelmiszerek címkéjét és válassza az alacsonyabb só- vagy nátriumtartalmú terméket!
5. Szakítson az unalmas „só, bors, paprika” alapú fűszerezéssel! Készítsen a megszokottól eltérő ízvilágú ételeket is (savanykás, édeskés jellegű ételek) – ismerkedjen meg más nemzetek ízeivel!
6. Kerülje az ételporok és leveskockák használatát!
7. Főzéskor ne használjon sót és ételízesítőt egyszerre!
8. A közismerten magas só- és nátriumtartalmú ételízesítők (pl. delikát, nátrium-glutamátot tartalmazó pácsók és fűszerkeverékek) helyett ismerjen meg és használjon minél több zöldfűszert (pl. bazsalikom, kapor, lestyán, zsálya, oregánó, vasfű stb.) és sómentes fűszerkombinációt.
9. Keresse a csökkentett Na-tartalmú sót, mely az asztali sóhoz képest csak 60% nátriumot tartalmaz!
10. Távolítsa el a sószórót az ebédlőasztalról!
forrás: stopso.eu